Owoce i warzywa to niewątpliwie ważny element zdrowej diety, a ich spożywanie przynosi bardzo wiele korzyści. Są świetnym źródłem substancji aktywnych biologicznie. W tej grupie związków znajdują się antyoksydanty (między innymi polifenole, witaminy A,C i E, karotenoidy, selen, chlorofiliny, glutation, fityniany), które hamują działanie wolnych rodników. Wolne rodniki oddziałują między…
Posts Written onmaj 2021
Związek między otyłością a depresją. Jaki wpływ na masę ciała ma nasze zdrowie psychiczne?
Zarówno otyłość jak i depresja stanowią ważny problem zdrowia publicznego. Nieprawidłowa masa ciała ale również występowanie chorób o podłożu psychicznym mogą prowadzić do wzrostu śmiertelności [1]. Nadmierna masa ciała powoduje rozwój chorób serca i układu krążenia, może być przyczyną udaru, cukrzycy typu II, chorób układu kostnego, immunologicznego i hormonalnego, co…
Żywienie w depresji
Depresja jest chorobą, która zbiera prawdziwe żniwo. W ciągu ostatnich lat zauważyć można większą częstość zachorowania na choroby psychiczne, w tym depresję, która dotyka już ponad 300 milionów ludzi na świecie [1]. Okazuje się, że dieta ma ogromne znaczenie w prewencji, a także może wspomagać farmakologiczne leczenie depresji. Podstawa to…
Słodkie bez cukru
Produkty bogate w sacharozę dostarczają organizmowi dużych ilości szybko wchłaniających się węglowodanów. Jednym z zaleceń dla osób chorujących na cukrzycę jest ograniczenie spożycia węglowodanów prostych (jedno- i dwucukrów), których spożywanie chory powinien ograniczyć do minimum. Oznacza to, że sacharoza, czyli wszystkim dobrze znany cukier, powinna zostać ograniczona. Co więcej, nie…
Cukrzyca typu I i cukrzyca typu II – poznaj różnicę
Zarówno cukrzyca typu 1 jak cukrzyca typu 2 to choroby, w których zostaje zaburzony proces wydzielania i/lub działania insuliny. Cukrzyca typu 1 pojawia się gdy organizm nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej jej ilości. Cukrzyca typu 2 to sytuacja, w której organizm nie może wykorzystywać w pełni insuliny, którą wytwarza.…
Insulina – rodzaje oraz charakterystyka wybranych preparatów
W roku 1922 nastąpiło odkrycie insuliny dzięki czemu leczenie cukrzycy wkroczyło na nową drogę. Dzięki temu odkryciu cukrzyca przestała być wyrokiem śmierci a dołączyła do grupy chorób przewlekłych. Insulina jest hormonem wydzielanym przez komórki beta trzustki, odpowiada ona za metabolizm węglowodanów. Trzustka zdrowego człowieka produkuje insulinę, która utrzymuje glikemię w…
Cukrzyca typu I w pytaniach i odpowiedziach cz.3
Czym jest insulinoterapia? Chorując na cukrzycę typu 1 nasz organizm atakuje komórki beta trzustki, wydzielające insulinę, co sprawia, że nie działa ona w sposób prawidłowy, dlatego więc musi być dostarczana z zewnątrz w wyniku insulinoterapii. Zanim powiem o rodzajach insulinoterapii najpierw jeszcze wspomnę, jakie rodzaje insuliny możemy wyróżnić, a są…
Cukrzyca typu I w pytaniach i odpowiedziach cz.2
Jak powinna wyglądać dieta osoby chorej? Zacznijmy od tego, że nie ma jednej, ściśle określonej diety dla diabetyka. Zależy ona od bardzo wielu czynników, takich jak wiek, płeć, masa i wysokość ciała, poziom aktywności fizycznej, czy styl życia. W przypadku osoby, która nie zmaga się z nadwagą, czy otyłością powinna…
Cukrzyca typu I w pytaniach i odpowiedziach cz.1
Jesteś diabetykiem, a może bliska Ci osoba zmaga się z Cukrzycą typu 1? Na samym początku ilość informacji odnośnie choroby może być przytłaczająca, a ogrom wiadomości, które możemy znaleźć w internecie często nie ułatwia drogi do zdobycia niezbędnej wiedzy. W tym artykule przedstawię Ci w prosty sposób, najważniejsze zagadnienia dotyczące…
Powikłania cukrzycy typu I
Powikłania cukrzycy występują często wśród pacjentów diabetologicznych i są odpowiedzialne za ich znaczną współchorobowość, a nawet śmierć. Wyróżniamy wiele komplikacji związanych z cukrzycą. Obejmują one neuropatie, nefropatie, retinopatie, chorobę sercowo-naczyniową, udar, chorobę tętnic obwodowych, kwasicę ketonową i mleczanową, zespół stopy cukrzycowej, a nawet większą podatność na infekcje i choroby zębów…