Żelazo jest jednym z najsłabiej przyswajalnych pierwiastków. Podpowiadamy, jak sobie radzić z jego niedoborami.
Anemia i co dalej?
Przemęczenie, zadyszka, osłabienie, apatia, zawroty głowy. To tylko niektóre z objawów niedoboru żelaza. Poziom tego pierwiastka możemy określić łatwo i relatywnie tanim kosztem w zwykłym laboratorium. Jeśli diagnoza potwierdzi się, powinniśmy zwiększyć spożycie produktów bogatych w żelazo lub rozważyć jego suplementację.
Zrównoważona dieta
Problem niedokrwistości z niedoboru żelaza, bo tak brzmi pełna nazwa anemii, dotyczy coraz większej części naszej populacji. Głównym winowajcą jest nieodpowiednia dieta, którą czasem trudno zrównoważyć, biorąc pod uwagę inne czynniki. Suplementacja jest szczególnie ważna dla osób dostarczających z dietą niewielką ilość tzw. żelaza niehemowego, czyli niepochodzącego z produktów mięsnych. Jego stopień przyswajania oscyluje na poziomie jedynie kilku procent, a więc jest bardzo niski.
Żelazo na Twoim talerzu
W produktach spożywczych żelazo występuje w dwóch postaciach: hemowej (w mięsie i rybach) oraz niehemowej (w jajkach i produktach roślinnych). Dla naszego organizmu znacznie lepszą formą jest ta hemowa, ponieważ nawet w przypadku produktu bogatego w żelazo niehemowe przyswajamy zaledwie 5% tego pierwiastka. Tymczasem wchłanialność żelaza hemowego jest nawet 5-6 razy wyższa.
Posiłki dla anemika
Osoby, które próbują wyrównać poziom żelaza za pomocą diety, powinny pamiętać o tym, że na poziom wchłaniania wpływa obecność witaminy C. Bez tej witaminy nie wchłania się niemal wcale, dlatego warto łączyć produkty bogate w żelazo niehemowe (fasolę, groch, natkę pietruszki, płatki owsiane, kaszę gryczaną, buraki, jajka) z tymi bogatymi w witaminę C (np. papryka, zielone warzywa liściowe, brokuły, pomidory, owoce cytrusowe). W trakcie posiłków i tuż po nich nie należy natomiast pić kawy i herbaty oraz spożywać produktów bogatych w wapń, bowiem zawierają one substancje zmniejszające wchłanianie żelaza.
Szukasz odpowiedzi jak jeść zdrowo? Dietetyk Stowarzyszenia Spożywo może znaleźć rozwiązanie dla Ciebie >>
Najlepsze suplementy
Jeśli uzupełnienie żelaza z dietą nie jest możliwe lub okazuje się nieefektywne, warto rozważyć suplementację. Ostatnie badania wykazały, że formą najlepiej przyswajaną przez nasz organizm jest chelat żelaza. Forma chelatu pozwala na wchłonięcie ok. 5 razy więcej żelaza w porównaniu z innymi związkami tego pierwiastka. Warto więc wybrać właśnie taką formę suplementacji.
Źródło: Ashmead HD. The absorption and metabolism of iron amino acid chelate. Arch Latinoam Nutr 2001;51(1 Suppl 1):13-21.