Za tycie odpowiada nadmierna podaż kalorii w stosunku do zapotrzebowania. Mówiąc prościej – jeśli spożywasz więcej kalorii, niż jesteś w stanie spalić, istnieje spora szansa, że tłuszczyk odłoży Ci się „tu i ówdzie”. Dlaczego przechodząc na dietę tak ciężko nam ograniczyć pewne produkty? Co nas tuczy? Jedzenie to nie tylko…
Posts Written ongrudzień 2019
Profilaktyczne badania diagnostyczne
Jakie badania diagnostyczne profilaktyczne powinno się wykonywać i jak często? W celu wykonania podstawowej diagnostyki warto zwrócić się do swojego lekarza rodzinnego, który wskaże jakie badania powinniśmy w danym momencie wykonać. Poniżej przedstawiono przykładowe badania wraz z częstotliwością przewidzianą dla danej grupy wiekowej (poniższa tabela). W celu interpretacji uzyskanych wyników…
Jak jeść, żeby się najeść: praktyczne porady na „zabicie głoda”.
Jakie porady na radzenie sobie z głodem polecają dietetycy? Czyli jak jeść, żeby się najeść. Jedz uważnie Rozpraszanie uwagi w trakcie spożywania pokarmu obniża skuteczność działania mechanizmów regulujących łaknienie. Oglądanie telewizora czy też scrollowanie facebook’owej tablicy podczas spożywania posiłku może spowodować, że zjemy więcej, a stan sytości utrzyma się krócej.…
Ogranicz spożycie mięsa
Ogranicz spożycie mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 k g/tyg.) na korzyść ryb, jaj i nasion roślin strączkowych, jak fasola, soczewica, ciecierzyca czy groch. Tłuste mięso Planując nasze żywienie, pamiętajmy o tym, aby ograniczać tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, na rzecz olei roślinnych. W ten sposób zmniejszymy spożycie mięsa…
Śmiało, jedz po 18, pod warunkiem, że nie kładziesz się spać kwadrans później
Podobno jedzenie po 18 spowoduje, że posiłek ten łatwiej odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego zwolennicy tej teorii namawiają, żeby ostatni posiłek tj. kolację zjeść najpóźniej do godziny 18. Ta zasada zawiera w sobie część prawdy. Otóż posiłki powinniśmy zjadać z przerwami trwającymi mniej więcej od 3 do 4…
Czy wiesz, że bakterie w twoich jelitach mają wpływ na twój nastrój?
Jelito jest fragmentem układu pokarmowego, który u ludzi dzieli się na dwie części: jelito cienkie odpowiadające za trawienie pokarmu i wchłanianie składników pokarmowych oraz jelito grube, którego rolą jest przede wszystkim zwrotne wchłanianie wody i składników mineralnych oraz usuwanie substancji odpadowych i toksycznych. Mikrobiota jelitowa wytwarzając określone enzymy, uczestniczy…
Bardzo często ludzie mają wygórowane oczekiwania co do efektów diety
Bardzo często ludzie mają wygórowane oczekiwania co do efektów diety. Aby jednak trwale zmienić swoje nawyki żywieniowe i zmniejszyć ryzyko powrotu do wcześniejszego stylu życia potrzebne będzie co najmniej 6 miesięcy. Jeśli chodzi o utrwalenie zredukowanej masy ciała, następuje to po 9 miesiącach jej utrzymania. Dlatego, aby utrzymać dietę,…