Za tycie odpowiada nadmierna podaż kalorii w stosunku do zapotrzebowania. Mówiąc prościej – jeśli spożywasz więcej kalorii, niż jesteś w stanie spalić, istnieje spora szansa, że tłuszczyk odłoży Ci się „tu i ówdzie”.
Dlaczego przechodząc na dietę tak ciężko nam ograniczyć pewne produkty? Co nas tuczy?
Jedzenie to nie tylko źródło energii dla procesów życiowych, ale również źródło przyjemności. ??? Najbardziej więc tuczy nas to, co jesteśmy skłonni zjeść, nawet gdy nie jesteśmy głodni (to, na co mamy apetyt)! Można doświadczyć wzmożonego apetytu w sytuacji, w której głód został zaspokojony, a pozostała ochota na produkt o określonej smakowitości. ??? To apetyt powoduje, że będąc najedzeni, możemy nadal jeść! Mając na coś ochotę, często nie reagujemy na sygnały sugerujące, że spożyta ilość posiłku jest dla organizmu wystarczająca. Jemy dalej, ponieważ sprawia nam to przyjemność (co niestety jest zdradliwe). Smaczne jedzenie dostarcza nam przyjemności, a to poprawia nastrój! Oto co nas tuczy głównie. To trochę jak z uzależnieniem – jemy ulubioną potrawę, wydzielają się hormony szczęścia, stymulowany jest znajdujący się w mózgu „układ nagrody” i w tym momencie przepadliśmy!
Co ciekawe, ten sam układ nagrody jest stymulowany przez różnego rodzaju substancje psychoaktywne (alkohol, narkotyki). Odczuwanie tego typu pobudzenia jest uzależniające.
Smakowitość pokarmu zwiększa obecność cukrów, tłuszczu, bądź poddanie go preferowanej przez nas obróbce termicznej, np. smażenia lub pieczenia. Aby ograniczyć ryzyko spożycia niezdrowych, wysokokalorycznych produktów pomocne może okazać się powstrzymywanie od ich zakupu. W sytuacji, kiedy masz przeczucie, że kupno przekąsek na tydzień przed imprezą może skutkować ich podjadaniem przez kilka kolejnych dni, lepiej tego nie rób!
Chcesz poznać więcej ciekawostek i praktycznych porad?
Pobierz darmowy fragment e-booka „Skąd się biorą zdrowi ludzie”
https://spozywo.pl/skad_sie_biora/
Źródła:
1. C. Davis.: A narrative review of binge eating and addictive behaviors: shared associations with seasonality and personality factors., Front Psychiatry. 2013 Dec 27; 4:183.
2. S. Howell, R. Kones.: “Calories in, calories out” and macronutrient intake: the hope, hype, and science of calories., Am J Physiol Endocrinol Metab. 2017 Nov 1; 313(5):E608-E612.