Profilaktyczne badania diagnostyczne

Jakie badania diagnostyczne profilaktyczne powinno się wykonywać i jak często?

W celu wykonania podstawowej diagnostyki warto zwrócić się do swojego lekarza rodzinnego, który wskaże jakie badania powinniśmy w danym momencie wykonać. Poniżej przedstawiono przykładowe badania wraz z częstotliwością przewidzianą dla danej grupy wiekowej (poniższa tabela). W celu interpretacji uzyskanych wyników badań zawsze konsultuj je ze swoim lekarzem!

Kalendarz wybranych badań profilaktycznych zalecanych dla kobiet i mężczyzn:

? Morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi oraz badanie ogólne moczu – od 20 roku życia raz do roku

?‍⚕️ Pomiar ciśnienia tętniczego, kontrola masy ciała oraz ogólne badanie u lekarza internisty – od 20 roku życia raz do roku

? Pomiar poziomu elektrolitów we krwi (potas, sód, magnez, fosfor, wapń) (ewentualne niedobory w organizmie powodujące np. przemęczenie, drżenie mięśniowe, nadciśnienie) – od 20 do 40 roku życia raz na 3 lata

? USG jamy brzusznej – od 20 do 50 roku życia raz na 3-5 lat, a po 50 roku życia co roku

 

Każdy z nas raz na jakiś czas powinien poddać się okresowym badaniom diagnostycznym w celu sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Do podstawowych badań, które powinny być cyklicznie powtarzane, należą morfologia, ocena poziomu cholesterolu i glukozy we krwi oraz badanie ogólne moczu. Badania profilaktyczne powinny wykonywać szczególnie osoby, w których rodzinach pojawiały się m.in. choroby układu krążenia.

Jak przygotować się do badań laboratoryjnych

Wiarygodność wyników laboratoryjnych zależy od kilku czynników występujących przed pobraniem krwi lub moczu. W przypadku badania krwi ważne jest, aby przed badaniem nie stosować diet bogatych lub ubogich w białko i tłuszcz, ponieważ może to wpłynąć na zafałszowanie wyniku. W tym celu nie zaleca się, aby na kolację poprzedzającą badanie zjeść np. jajecznicę na boczku. Dodatkowo ważne jest, aby pacjent na pobranie krwi przybył na czczo, po co najmniej 12 godzinach od spożycia ostatniego posiłku. Nie zaleca się spożywania zbyt dużej ilości płynów przed samym badaniem. Nadmierne nawodnienie może wpłynąć negatywnie m.in. na wartość średniej objętości krwinki czerwonej (MCV). Na wynik wpływa również aktywność fizyczna. Zaleca się, aby przed wykonaniem badań pacjent nie wykonywał intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Badania diagnostyczne moczu

W przypadku zbiórki moczu zaleca się, aby był to mocz poranny, który przebywał w pęcherzu moczowym przez co najmniej 8 godzin. Powinien być pobrany ze środkowego strumienia do jałowego pojemniczka i dostarczony w ciągu 2 godzin do laboratorium.

Chcesz poznać więcej ciekawostek i praktycznych porad?
Pobierz darmowy fragment e-booka „Skąd się biorą zdrowi ludzie”
https://spozywo.pl/skad_sie_biora/