Posts Written onkwiecień 2021

Diabulimia jest jednym z coraz częściej spotykanych zaburzeń odżywiania wśród pacjentów z cukrzycą typu 1, polegająca na manipulowaniu dawkami insuliny w celu kontroli masy ciała. Wyższe ryzyko tych zaburzeń rozpoznaje się zazwyczaj u dziewcząt i młodych kobiet, przykładających dużą wagę do wyglądu swojego ciała, mających niską samoocenę.  Określenie diabulimia nie…

Cukrzyca typu II jest przewlekłą chorobą metaboliczną, charakteryzującą się wystąpieniem insulinooporności czyli stanu, w którym nasze tkanki są oporne na działanie insuliny, oraz niedostateczną produkcją insuliny przez trzustkę co prowadzi do wysokiego stężenia glukozy we krwi [1]. Dotyka ona przeważnie osoby po 45 roku życia i jest najczęściej występującym typem …

Cukrzyca typu 1 jest chorobą charakteryzującą się niedoborem insuliny spowodowanym całkowitą destrukcją komórek β wysp trzustkowych. Dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych badań kontrolnych, które umożliwią kontrolę glikemii oraz pozwolą na wczesne wykrycie powikłań.  DIAGNOSTYKA ZABURZEŃ WĘGLOWODANOWYCH Profilaktyczne badania w kierunku cukrzycy powinny być przeprowadzane przed pojawieniem się powikłań. Wielomocz,…

Dieta w cukrzycy typu 1 wspomaga insulinoterapię i zmniejsza ryzyko rozwoju przewlekłych powikłań choroby. Kluczową rolę odgrywają w niej: regularność posiłków, błonnik pokarmowy, niski IG, odpowiednia jakość i ilość węglowodanów oraz właściwe proporcje makroskładników. Jadłospis powinien być dostosowany indywidualnie do każdego pacjenta, jego stylu życia, metody terapii, aktywności fizycznej i…