Posts Written BySpozywo

Mimo coraz większej świadomości dotyczącej prawidłowego odżywiania, wciąż wielu sportowców zawodowych i osób uprawiających sport amatorsko uważa węglowodany za tuczące i niepotrzebne w swojej diecie. W “wyścigu o złoto” wśród najlepiej postrzeganych składników diety sportowca przegrywają zdecydowanie z białkami, co może przyczynić się do słabszych osiągnięć, gorszej kondycji i wydolności…

Problem nadwagi i otyłości staje się coraz powszechniejszy, bowiem cierpi na nią ponad 50% społeczeństwa. Polska plasuje się w czołówce państw dotkniętych epidemią otyłości. Istnieje ścisłą zależność pomiędzy masą, a dokładniej mówiąc zawartością tkanki tłuszczowej dziecka a problemem nadwagi u osoby dorosłej, dlatego już od pierwszych miesięcy życia należy dbać…

Dieta osoby chorej na Hashimoto powinna być zgodna z zasadami racjonalnego żywienia i realizować zapotrzebowanie na składniki pokarmowe istotne dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy, jak: jod, selen, żelazo, cynk, a także witaminy antyoksydacyjne, D i B12. Powinna ona uwzględniać podaż pełnowartościowego białka, a także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i węglowodanów o niskim…

Choroba Hashimoto jest chorobą, w której układ immunologiczny produkuje przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO) i przeciw tyreoglobulinie (anty-TG). Prowadzi to do powstania nacieków limfocytarnych na tarczycy oraz zaniku komórek pęcherzykowych gruczołu. Choroba Hashimoto częściej jest diagnozowana u kobiet, szczególnie w wieku reprodukcyjnym, co zauważono w ostatnich latach. Leczenie polega przede…

Nie ulega wątpliwości, że stres jest stałym elementem naszego życia. Prowadzimy coraz intensywniejszy tryb życia, musimy pracować, zajmujemy się domem, wychowujemy dzieci, a przy tym jeszcze trenujemy 5 razy w tygodniu by wyglądać “fit”. Tempo życia oraz aktualne problemy osobiste, czy globalne, jak światowa pandemia, są znacznym stresem dla naszego…

Podstawowym powodem wprowadzenia diety low FODMAP jest występowanie problemów jelitowych. W pierwszej kolejności powinniśmy się skupić na ustaleniu przyczyny problemu, czyli na diagnostyce. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule “SIBO oraz IBS – najważniejsze informacje”. Najczęściej dietę low FODMAP stosuje się w przypadku leczenia właśnie SIBO oraz IBS, często…

Zespół jelita drażliwego jak i przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego to najczęściej występujące zaburzenia jelitowe, często występujące ze sobą w parze. Zespół jelita drażliwego opisuje się jako zaburzenia czynnościowe w obrębie jelit na które nie mają wpływu zmiany organiczne i biochemiczne, natomiast przerost flory bakteryjnej – jak sama nazwa wskazuje…

Podczas komponowania diety roślinnej należy zwrócić uwagę na kilka ważnych składników aby nie dopuścić do ich niedoborów. Składniki odżywcze budzące obawy w diecie wegetarian to najczęściej białko, witamina B12, witamina D, kwasy tłuszczowe omega – 3, wapń, cynk, żelazo oraz jod. Jeśli weganie nie spożywają regularnie pokarmów wzbogaconych w te…

Obecnie choroby otępienne, w szczególności choroba Alzheimera oraz jej powikłania znajdują się w pierwszej 5 przyczyn śmierci osób po 65 roku życia. Nie wynaleziono jeszcze skutecznego i potwierdzonego badaniami leku na tę chorobę. Dieta MIND stanowi jedyne narzędzie, które może zapobiec rozwojowi choroby, oraz jest w stanie ją spowolnić. Poza…