Jesteśmy najbardziej rozwiniętym gatunkiem na ziemi, wytwarzamy i zużywamy najwięcej. Odpowiadamy przez to za Ziemię w największym stopniu. Wpływamy na inne gatunki, ekosystem, dlatego temat odpowiedzialnej konsumpcji nie może pozostać nam obojętny. Tymczasem, kupując produkt, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wpłynie on na środowisko.
Produkt uboczny
Wytworzone przez producentów dobro trafia do naszych mieszkań. Nie jest jednak skonsumowane w pełni. Co dzieje się z jego opakowaniem? Oczywiście, wyrzucamy je.
W 2014 roku Polacy wyprodukowali 141 586 tysięcy ton śmieci. Ta ilość wzrosła nieznacznie (mniej niż 3%) w stosunku do 2000 roku. Spośród tego 10330 tysięcy ton to śmieci komunalne, czyli te, które produkujemy w gospodarstwach domowych. Dziennie każdy mieszkaniec Polski wytwarza średnio mniej niż 1 kg śmieci, co w raportach z innych krajów wypada całkiem przyzwoicie. Jednak czy to mało? Patrząc na skalę zaśmiecenia całego świata, powinniśmy dbać o to, aby ta ilość ciągle się zmniejszała.
Dom bez śmieci
Wyobrażacie sobie cały dom, który nie produkuje odpadów? Czy to możliwe? Tę ideę zapoczątkowała Bea Johnson, autorka bloga i książki “Zero waste home” . Jej pomysł podchwyciła i rozwinęła Lauren Singer, studentka ochrony środowiska z Nowego Jorku. Lauren zwróciła uwagę na ilość produkowanych dookoła śmieci. Jedna z jej koleżanek z grupy codziennie przynosiła ze sobą plastikowe pudełko z jedzeniem, plastikowe sztućce i butelkę z wodą, a to wszystko w plastikowej siatce. Po użyciu wszystkie opakowania lądowały oczywiście w koszu.
Szukasz odpowiedzi jak jeść zdrowo? Dietetyk Stowarzyszenia Spożywo może znaleźć rozwiązanie dla Ciebie >>
Koniec z plastikiem
Lauren początkowo przestała kupować wyroby wykonane z plastiku lub z niego wykonane, począwszy od szczoteczki i pasty do zębów, poprzez żel pod prysznic i dezodorant, po ubrania i jedzenie. Projekt przerodził się w blog, potem w biznes. Ludzie śledzący jej poczynania na blogu chcieli spróbować polecanych przez nią, naturalnych środków czystości. Dziewczyna zrobiła więc zbiórkę na portalu crowdfundingowym i otworzyła The Simply Co.
Poznaj historię Lauren (j. ang):
Wywiad (j. ang):
Kupuj z głową
Otwórz swoją lodówkę, szafkę w łazience. Butelki, puszki, słoiki, wytłoczki, pudełka. Ile rzeczy, które kupujesz, zapakowane jest w plastik? Ile śmieci dziennie trafia do Twojego kosza? A ile z tych rzeczy możesz zastąpić – na początek opakowaniami, które nadają się do ponownego przetworzenia? Przyjrzyj się ruchowi Zero Waste w Europie: https://www.zerowasteeurope.eu lub poszukaj porad w polskiej części internetu, np. http://www.ograniczamsie.com. Katarzyna Węgrowska, autorka bloga Organiczam Się wydała książkę „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”, którą serdecznie polecamy.
Zero waste life
Czy da się żyć według zasad zero waste na co dzień? Zarazić tą ideą bliskich, lokalną społeczność czy nawet stworzyć globalny trend? Czy da się tak wytwarzać potrzebne nam produkty, żeby dało się je przetworzyć i wykorzystać ponownie? Jak żyć ekologicznie, nie niszcząc natury?
Na dziś zostawiamy Was z tą myślą, ale wkrótce wrócimy do tematu.