Witamina A – ile znajduje się jej w marchewce?

Powszechnie uważa się, że jedzenie marchewki poprawia wygląd skóry, ponieważ to warzywo jest bogate w witaminę A. Czy to prawda?

Witamina A, czyli retinol, stanowi ważny element naszej diety. Odpowiada bowiem za poprawne działanie wielu procesów metabolicznych. Bierze udział m.in. w procesie widzenia czy syntezie kolagenu, stymuluje prawidłowy rozwój komórek rozrodczych, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie skóry. Działa również przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. To dobrodziejstwo występuje jednak w głównej mierze w produktach pochodzenia zwierzęcego: oleje, wątróbka, tłuste ryby, mleko i masło, żółty ser, żółtko jaja.

W warzywach i owocach, w tym naszej marchewce, znajdują się prowitaminy: α i β-karoten. Są to substancje, które nasz organizm, dzięki przemianom metabolicznym, może zamieniać w pełnowartościowe, aktywnie biologiczne witaminy. Karoteny są barwnikami, które nadają roślinom kolor czerwony, pomarańczowy lub żółty, a czasem, częściowo, kolor zielony.

Najbardziej istotną dla metabolizmu witaminą jest β-karoten. W dużych ilościach występuje w marchewce, brokułach, szpinaku, oleju palmowym i bakłażanach. Karoteny, jako związki niepolarne, podobne do wit. A, rozpuszczają się w tłuszczach. Jednak absorpcja β-karotenu rzadko przekracza 5%. Duży wpływ na jego wchłanianie ma stan metaboliczny organizmu i działanie enzymów, a także rodzaj spożywanego pokarmu.

Masz wątpliwości dietetyczne? Zadaj pytanie dietetykowi Stowarzyszenia Spożywo >>

Karotenoidy, które dostarczamy z dietą, często wiążą się z białkami i polisacharydami w daniu. Dlatego, jeśli podczas przyjmowania pokarmu nie dostarczymy odpowiedniej ilości tłuszczu, czyli rozpuszczalnika, absorpcja w jelitach będzie jeszcze mniejsza. W związku z tym, jeśli spożywasz niewiele produktów pochodzenia zwierzęcego, a głównym źródłem witaminy A są dla Ciebie warzywa i owoce bogate w karoteny, musisz uwzględnić straty tych związków przy planowaniu posiłków.

Źródło : Katarzyna Staniaszek, Anna Goździcka-Józefiak. Wpływ -karotenu, retinoidów i receptorów retinoidowych na proliferację i transformację nowotworową komórek. Biotechnologia 2008; 3 (82) 28–45.