Krótki poradnik, dotyczący oznaczania, poprawnych wartości oraz doboru dawki suplementacyjnej bardzo ważnej substancji.
90% naszego zapotrzebowania na witaminę D powinno pochodzić z tego, co syntetyzuje nasza skóra przy kontakcie z promieniowaniem UVB. Jednak w naszej strefie klimatycznej i przy trybie życia, jaki prowadzimy, ekspozycja skóry na słońce nie jest wystarczająca. To powoduje, że spora część Polaków cierpi na przewlekły niedobór wit. D.
Niedobór to sytuacja, w której mamy mniej niż 30 ng/ml aktywnej formy wit. D we krwi. Czym ryzykujemy? Witamina D odpowiada za szereg procesów w naszym organizmie, m.in.:
– zwiększa wchłanianie wapnia w jelicie,
– wraz z parathormonem utrzymuje prawidłowe stężenie wapnia we krwi,
– pomaga walczyć z infekcjami,
– jest pomocna w „wyciszaniu” zapalenia, obecnego w chorobach autoimmunologicznych,
– pomaga regulować procesy podziału komórek, przez co obniża ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.
Od czego zacząć suplementację?
Aby określić właściwą dawkę, należy w pierwszej kolejności zmierzyć poziom 25-hydroksykalcyfeloru we krwi. Jest to pierwsza, aktywna biologicznie postać witaminy D, której stężenie odzwierciedla ilość tej witaminy, która krąży w naszym organizmie. Na podstawie wyniku oznaczamy poziom niedoboru.
<10ng/ml – ciężki niedobór
10-20 ng/ml – niedobór,
20-30 ng/ml – niewystarczający poziom,
>30 poziom prawidłowy.
Masz wątpliwości dietetyczne? Zadaj pytanie dietetykowi Stowarzyszenia Spożywo >>
Osoby z ciężkim niedoborem lub osoby będące w grupie wysokiego ryzyka (otyłość, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, zespoły złego wchłaniania, wiek starszy, choroby nerek i wątroby) powinny rozważyć wysoką suplementację w ilości 7.000-10.000 j.m/ dobę doustnie.
Osoby z mniejszymi niedoborami powinny stosować mniejsze dawki, rzędu 4.000 j.m/ dobę. Jeśli po kilku tygodniach efekty nie będą widoczne, należy rozważyć zwiększenie dawki. W przypadku poziomu niewystarczającego można zacząć od dawki 2.000-4.000 j.m. Dawka podtrzymująca dla osoby bez dodatkowych obciążeń to ok. 2.000 j.m dziennie. Podczas stosowania suplementacji należy co kilka tygodni mierzyć poziom stężenia wit. D. Od momentu osiągnięcia normalnego poziomu wystarczy powtarzać badania co parę miesięcy.
Zródło: Michael F et al. Evaluation, Treatment, and Prevention of Vitamin D Deficiency: an Endocrine Society Clinical Practice Guideline. http://dx.doi.org/10.1210/jc.2011-0385