Zdrowsza niż myślisz i pyszna! Kapusta czerwona – przepis

Kapusta czerwona cieszy się niechlubną opinią pospolitej, ciężkostrawnej jarzyny. Niesłusznie! Przeczytajcie, dlaczego warto jeść czerwoną kapustę i jak przyrządzić z niej nowoczesne danie, które zachwyca kolorem i smakiem.

Kapusta czerwona jako warzywo jest wyjątkowa. Zawiera duże ilości antocyjanów – barwników znanych ze swoich właściwości przeciwutleniających, co pomaga chronić przed rozwojem chorób nowotworowych. Kolor tych związków zależy w dużej mierze od pH dania, co pozwala na zmianę barwy potraw wytwarzanych z kapusty po dodaniu kwasu lub zasady.

W dodatku czerwona kapusta, w przeciwieństwie do innych bogatych źródeł antocyjanów, nie jest sezonowa. Można kupić ją bez względu na porę roku, a sezon na owoce takie jak borówki, porzeczki, jagody, aronia, wiśnie trwa stosunkowo krótko.

Prozdrowotne właściwości kapusty czerwonej nie kończą się na antocyjanach. Zawiera ona wiele związków takich jak witamina C i karotenoidy, których spożycie ma pozytywny wpływ na organizm. Jest również bogata w kwas foliowy oraz tiaminę, czyli wit. B1. Ma niewiele kalorii, więc mogą ją jeść osoby odchudzające się, jednak przy chorobach tarczycy dieta bogata w warzywa kapustne (w tym w kapustę czerwoną) nie jest wskazana z powodu ryzyka powstania niedoborów jodu.

Czerwona kapusta może być podstawą surówek, sałatek, zup i przetworów. Da się ją także wykorzystać zamiast kapusty białej do przygotowania gołąbków. Warto jednak mieć na uwadze, że długotrwała obróbka termiczna, będzie zmniejszać zawartość antocyjanów.

Jednak tu nie kończą się ciekawostki. Wywar z czerwonej kapusty może być wykorzystywany jako naturalny barwnik do żywności oraz tkanin. Aby osiągnąć kolor niebieski do wywaru można dodać sodę oczyszczoną. Kolor zmieni się na bardziej czerwony po dodaniu np. octu lub soku z cytryny.

Zmienny kolor może być także wspaniałą zabawą dla dzieci! Wykorzystując wywar z czerwonej kapusty, można pokazać, jak kolor zmienia się po dodaniu różnych substancji. Takie domowe laboratorium jest dodatkowo całkowicie bezpieczne, a po zakończeniu eksperymentów z pozostałych warzyw można przygotować pyszną, fioletową zupę.

Szukasz pomysłów na urozmaicenie jadłospisu? Dietetyk Stowarzyszenia Spożywo może znaleźć rozwiązanie dla Ciebie >>

Zupa krem z czerwonej kapusty

Składniki

  • ½ pora
  • 1 mała cebula
  • 2 ziemniaki
  • ½ główki kapusty czerwonej
  • 1 szklanka mleka roślinnego (np. migdałowego)
  • olej roślinny
  • sól i pieprz
  • ocet winny

Przygotowanie:

  1. W garnku rozgrzać kilka łyżek oleju. Pora i cebulkę pokroić drobno i zeszklić na oleju.
  2. Ziemniaki obrać, pokroić w kostkę i przełożyć do garnka. Dolać trochę wody i dusić pod przykryciem do momentu, aż ziemniaki zmiękną.
  3. W międzyczasie pokroić kapustę, przełożyć do garnka i dusić około 10-15 min z dodatkiem wody i octu. Dodać mleko roślinne, zagotować.
  4. Warzywa zmiksować, dodając tyle wody, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Doprawić solą i pieprzem.

Źródła:
[1] A. Grzesiuk, H. Dębski, M. Horbowicz, M. Saniewski, „Występowanie, biosynteza i akumulacja antocyjanów w roślinach”, Postępy Nauk Rolniczych, nr 5/2007: 65–78
[2] Xu F, Zheng y, Yang Z, Cao S, Shao X, Wang H., „Domestic cooking methods affect the nutritional quality of red cabbage.”, Food Chem. 2014 Oct 15;161:162-7