Mówi się, że chcieć to móc. Niestety, jeśli chodzi o utrzymanie diety – to podejście nie zawsze się sprawdza. Od podjęcia decyzji o zdrowym odżywianiu po wdrożenie tego postanowienia w życie – długa droga. I choć początkowo entuzjazm i motywacja do zmian są niemałe, to zazwyczaj bardzo szybko wracamy do starych nawyków.
DLACZEGO TAK TRUDNO WYTRWAĆ NA DIECIE?
Słowo „dieta” kojarzy nam się z wyrzeczeniami i rygorem. Przechodząc na dietę, często z dnia na dzień porzucamy spożywaną przez nas dotychczas żywność, odmawiając sobie wszystkiego, co słodkie, słone, bądź kaloryczne.
Jest to jeden z podstawowych błędów ludzi rozpoczynających swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem. Osoby te – ukierunkowane na cel, którym jest spadek wagi lub poprawa parametrów zdrowotnych – zapominają o tym, że sam proces jest równie ważny, jak oczekiwane rezultaty. Zmiany i zdrowe nawyki, które wprowadzamy w życie, powinny być nie tylko chwilowym działaniem, ale mieć charakter stały.
W tym też stwierdzeniu zawiera się prawidłowa definicja diety, która sama w sobie wcale nie jest chwilową restrykcją kaloryczną – ale sposobem odżywiania.
Jak więc skutecznie zmodyfikować swoje dotychczasowe żywienie?
10 WSKAZÓWEK, KTÓRE UŁATWIĄ TRZYMANIE SIĘ DIETY
1. Stawiaj sobie realne cele
Zbyt wielkie wymagania względem siebie powodują frustrację i poczucie winy przy najmniejszych nawet odstępstwach. Porażki zniechęcają do działania, dlatego nie traktuj siebie zbyt surowo. Każdemu zdarza się czasem zjeść coś niezdrowego. Ważne, aby umieć wrócić na właściwe tory.
2. Stopniowo eliminuj niezdrowe produkty
Uwielbiasz kolorowe napoje gazowane? Zamiast nagle z nich rezygnować (co mogłoby skutkować ich ponownym nadużyciem w przyszłości) zamień je na ich odpowiedniki typu light, a następnie sukcesywnie ograniczaj ich konsumpcje.
Wprowadzając zmiany stopniowo, przyzwyczajamy organizm do coraz mniejszej ilości danej substancji, aż w końcu jesteśmy w stanie wyeliminować ją całkowicie.
3. Nie przechowuj w domu niezdrowej żywności
Jeśli Twoja lodówka pełna jest niezdrowych przekąsek – będzie Ci bardzo ciężko powstrzymać się od ich zjedzenia. Okazjonalnie spożyty kawałek ciasta nie jest niczym złym. Jednak lepiej nie kusić się szafką pełną słodyczy!
Chcesz schudnąć szybko i na dobre? Porozmawiaj z profesjonalnym dietetykiem Stowarzyszenia Spożywo >>
4. Wybieraj jak najmniej przetworzone produkty
Jedz dużo warzyw i owoców, a będąc na zakupach, kupuj żywność z jak najprostszym składem. Wystrzegaj się także długiej listy dodatków E na etykiecie. Choć prawdą jest, że za pomocą tej litery oznacza się również substancje korzystne dla naszego organizmu (np. wit.C – kwas askorbinowy – E300), to im więcej dodatków E w składzie, tym większe prawdopodobieństwo, że żywność ta jest wysoko przetworzona.
5. Eksperymentuj w kuchni
Zdrowe posiłki nie muszą być nudne ani drogie. Wiele fit deserów i przekąsek możesz zrobić samodzielnie. Zwykle wystarczy tylko odrobina chęci, aby w kuchni przy pomocy zaledwie kilku składników przygotować smaczne, wartościowe danie. Korzystaj z zasobów internetu, znajdziesz tam mnóstwo prostych, ciekawych przepisów.
6. Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne i zacznij zapisywać, co jesz
W obecnych czasach mamy dostęp do wielu praktycznych aplikacji, które pomagają nam kontrolować ilość spożywanego przez nas pożywienia. Są one świetnym rozwiązaniem dla osób zdrowych, chcących odżywiać się bardziej świadomie.
Jeśli jednak zależy Ci na dokładnych wyliczeniach i odpowiednio dopasowanej do Ciebie proporcji makroskładników w diecie – warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego dietetyka, który (w przeciwieństwie do aplikacji), wyliczając Twoje zapotrzebowanie, weźmie pod uwagę nie tylko pomiary Twojego ciała, ale również styl życia, aktywność fizyczną oraz Twoje osobiste odczucia. Wówczas będziesz miał pewność, że dieta redukcyjna rzeczywiście nią jest, a efekty zaczną być widoczne szybciej, przy jednoczesnej poprawie parametrów zdrowotnych i samopoczucia.
7. Stosuj zasadę 80/20
Oznacza ona, że 80% tego, co jesz w ciągu dnia, powinny stanowić produkty zdrowe, bogate odżywczo. Natomiast 20% to dopuszczalne odstępstwa, które w dłuższej perspektywie czasu nie będą mieć dużego wpływu na uzyskane rezultaty, a pozwolą zachować równowagę psychiczną i zadowolenie z życia.
8. Planuj posiłki
Planuj, co będziesz jeść, na kilka dni do przodu. W ten sposób unikniesz niezdrowych obiadów na mieście i podjadania.
9. Nastaw się pozytywnie do procesu i do siebie
Nie bez przyczyny mówi się, że wiara czyni cuda! Zacznij wierzyć w siebie i we własne możliwości. Motywuj się patrząc na postępy innych – oni dali radę, Tobie też się uda! W chwilach zwątpienia myśl o swoim celu. Być może jest nim zdrowie, niższa waga, większa sprawność fizyczna? Wyobrażaj sobie siebie po przemianie, wizualizuj efekty, które chcesz osiągnąć.
Pamiętaj, że robisz to dla siebie! Po to, aby pozbyć się problemów zdrowotnych, aby podnieść jakość swojego życia. By pomóc swojemu organizmowi przetrwać w dobrym stanie jeszcze długie lata.
10. Skorzystaj z opieki dietetyka
Jeśli pomimo znajomości powyższych wskazówek nadal masz problem ze zmianą sposobu odżywiania: nie wiesz jak się za to zabrać, masz problemy zdrowotne, czujesz, że brakuje Ci motywacji, potrzebujesz wsparcia i większej ilości fachowej wiedzy – oferujemy Ci naszą pomoc!