Kolektywy Spożywcze – produkty naturalne

Zastanawialiście się, gdzie można kupić produkty naturalne dobrej jakości? Czy oferta w marketach wydawała się Wam zbyt piękna, aż przerysowana? Niestety, żyjąc w mieście, ciężko znaleźć produkty roślinne uprawiane w zgodzie z naturą. Nie wszyscy, tak jak krakowianie, mają tak cudowne inicjatywy jak Targ Pietruszkowy. W wielu miejscach w Polsce polega się na marketach, w których lokalnych czy ekologicznych produktów ze świecą szukać. W Krakowie też nie jest różowo i nie można powiedzieć, że mamy na co dzień łatwy dostęp do dobrej, organicznej żywności.

Zdarza się, że konsumenci biorą sprawy w swoje ręce i tworzą inicjatywy oddolne, które same starają się pozyskiwać dobre produkty. W Polsce jest już ich kilka i nazywają się Kooperatywami Spożywczymi, tudzież kolektywami. Są to zrzeszenia osób, które wspólnie pracują nad rozwojem siatki konsumenckiej. Współpracują z okolicznymi rolnikami, dzięki czemu mają dostęp do wysokiej jakości produktów.

WSPÓŁPRACA OWOCUJE

Bazując na tradycji kolektywów angielskich z XX wieku, w 2010 roku powstała Warszawska Kooperatywa Spożywcza. Dziś jest już ich dużo więcej, w Warszawie działa jeszcze co najmniej jedna (Kooperatywa Spożywcza Dobrze).

Jeśli dobrze poszukać, można znaleźć wiele adresów kooperatyw, jednak trudno powiedzieć, ile z nich jest aktywnych. W każdym z większych miast taka kooperatywa jest lub była.

Pisaliśmy ostatnio o fair trade [LINK]. Może niektórych z Was skłoniło to do myślenia, jak kwestie etycznego handlu są rozwiązywane w Polsce? Jednym z tych rozwiązań są właśnie kooperatywy.

Wspólnie wybierają dostawców, kupują i dostarczają produkty. Wszystko w oparciu o kontakt z rolnikami, zrozumienie, fair trade, obopólną współpracę.

Szukasz odpowiedzi jak jeść zdrowo? Dietetyk Stowarzyszenia Spożywo może znaleźć rozwiązanie dla Ciebie >>

RAZEM JEST SEZONOWO

Najważniejszą korzyścią, jaką oferuje kooperatywa, jest dostęp do świeżych, sezonowych produktów. Wkrótce napiszemy o tym, dlaczego to takie ważne.

Założeniem kooperatywy jest zebranie współpracującej społeczności, która będzie w stanie zdobywać zdrową żywność i udostępniać ją taniej niż sklepy ekologiczne. Wszystko w zamkniętej grupie, do której można dołączyć przy niewielkim wkładzie pracy. Czasem są to spotkania raz w tygodniu, a czasem pomoc przy ważeniu produktów i sprzedaży raz w miesiącu.

Osoby zainteresowane organizują dodatkowe zbiórki pieniędzy, dzięki którym otwierają lokale sprzedażowe z produktami.

CENA I JAKOŚĆ

Nie zawsze kooperatywy oferują produkty ekologiczne. Najważniejsza jest współpraca ze sprawdzonym, zaufanym dostawcą. Dlatego kooperatywy zazwyczaj publikują na swoich stronach zdjęcia i historie rolników, z którymi współpracują. To wpływa na zwiększenie zaufania, kiedy wiemy, że kupujemy warzywa od konkretnej osoby, nie anonimowej hurtowni, jak to się dzieje w markecie. Ufając rolnikowi, możemy mieć pewność, że do uprawy stosuje metody, które akceptujemy.

Czym się różnią się produkty w kooperatywie od produktów z certyfikatem eko?

Certyfikat kosztuje. Produkty oznaczone certyfikatem unijnym powstają w gospodarstwach kontrolowanych przez inspektorów. Wszystko jest wtedy jawne i mamy 100% pewności co do ekologicznej uprawy. Za pewnością idzie jednak wzrost ceny, dlatego kooperatywy działają w oparciu o zaufanie. Hodowcy opisują swoją sytuację, wyjaśniają, czym nawożą czy jak chronią rośliny przed chorobami i pasożytami. Członkowie kooperatyw spotykają się z nimi i wspólnie decydują, czy pozyskiwać żywność od danego producenta.  W rezultacie otrzymują dostęp do produktów wysokiej jakości w lepszej cenie niż w certyfikowanych gospodarstwach.

Kooperatywy istnieją już w każdym większym mieście w Polsce. Poniżej podajemy listę i będziemy ją na bieżąco uzupełniać.

Kraków:

https://wawelskakooperatywa.wordpress.com/

http://kooperatywakrak.pl/

Warszawa:

http://www.dobrze.waw.pl/

http://www.wks.waw.pl/

Łódź:

http://lodz.kooperatywaspozywcza.pl/zamowienia/spoldzielnia.php

Bełchatów:

https://www.facebook.com/groups/467872696706848/

Poznań:

https://www.facebook.com/PoznanskaKooperatywaSpozywcza/

Możecie też poszukać kooperatyw w waszych miastach, a nawet założyć swoje. Zachęcamy!