Witamina K jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, która posiada wiele bardzo ważnych funkcji w naszym organizmie. Pomimo tego, że produkowana jest przez bakterie jelitowe, wiele badań pokazuje, że sama synteza jelitowa jest niewystarczająca na pokrycie zapotrzebowania organizmu. Dzisiaj chcielibyśmy się skupić na roli witaminy K w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu kostnego.
Funkcje witaminy K
Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wielu białek, m.in. biorących udział w procesie krzepnięcia krwi oraz procesie kościotworzenia. Osteokalcyna oraz białko MGP potrzebują jej, by prawidłowo działać. Osteokalcyna jest niekolagenowym białkiem tworzącym tkankę kostną oraz zębinę, którego obecność zapewnia prawidłowe uformowanie naszych kości i zębów. Dodatkowo wpływa na wydzielanie insuliny i adiponektyny, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych. Kolejnym białkem jest białko MGP, które zabezpiecza przez kalcyfikacją tkanek miękkich, czyli odkładaniem się w nich wapnia. Białko MGP kieruje również wapń na drogę metabolizmu kostnego.
Masz wątpliwości dietetyczne? Zadaj pytanie dietetykowi Stowarzyszenia Spożywo >>
Źródła witaminy K
Wyróżniamy dwie główne formy witaminy K – witaminę K1 (występującą w roślinach zielonych) oraz witaminę K2 (występującą w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz produkowaną przez nasze bakterie jelitowe). Dobrym źródłem wit. K1 są szpinak, zielona sałata, brukselka i zielona herbata typu matcha – 100 gramów każdego z tych produktów zawiera powyżej 100 mikrogramów wit. K. Mniejsze ilości znajdziemy w fasoli, groszku, maśle, jajach i niektórych serach. Jeśli nie spożywasz wystarczających ilości wit. K, a wiemy, że synteza w naszym organizmie jest niewystarczająca, należy rozważyć suplementację.
Suplementacja witaminy K
Zapotrzebowanie na tą witaminę u osób dorosłych wynosi ok. 55-65 ug/dobę. Pamiętajmy jednak, że jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, która w wysokich dawkach ma predyspozycje do odkładania się i wytworzenia objawów toksyczności. Aby zabezpieczyć się przed toksycznością należy nie przekraczać znacząco dawki dziennego zapotrzebowania, chyba że lekarz lub dietetyk zaleci zwiększoną suplementację. Witamina K2 ma większą aktywność metaboliczną, dlatego to właśnie ona znajduje się w większości preparatów i ją powinniśmy suplementować.
Źródło: DiNicolantonio JJ, Bhutani J, O’Keefe JH. The health benefits of vitamin K. Open Heart. 2015;2(1):e000300. doi:10.1136/openhrt-2015-000300.