Smaczliwka, na pewno znasz ten owoc! Masz jakieś skojarzenia? Podpowiemy: jest wielkości gruszki i zwykle ma zielony kolor. Najlepiej smakuje, kiedy jest dojrzały, jednak w sklepie zwykle spotyka się okazy twarde, które wymagają kilku dodatkowych dni spędzonych w kuchni albo w papierowej torebce. Pochodzi z Meksyku. Żywieniowcy uznają smaczliwkę za jeden z najzdrowszych produktów na świecie…
Pewnie już zgadłeś, że mowa o awokado. Ale czy na pewno wiesz wszystko o prozdrowotnych właściwościach tego owocu?
– Pochodzi z tej samej rodziny botanicznej, co cynamonowiec. Znane było już 10 000 lat p.n.e.
– To istny superfood – zawiera wapń, potas, żelazo, magnez, miedź, mangan, fosfor i cynk. Jest zasobne w witaminy: C, B6, A, D, K, E oraz ryboflawinę, niacynę i tiaminę.
– Średnia smaczliwka składa się z 22-23 gramów tłuszczu, z czego 2/3 to kwasy tłuszczowe jednonienasycone.
– Porcja awokado pokrywa dzienne zapotrzebowanie na błonnik w 40%.
– Owoce te są bardzo ubogie w cukier, w szczególności fruktozę.
– Dzięki swojej grubej skórce, awokado jest jednym z najbardziej odpornych na pestycydy produktów z grupy warzyw i owoców.
– Awokado może zastępować masło nie tylko do smarowania pieczywa, ale także w wypiekach – ciasto z dodatkiem awokado zamiast tłuszczu nadal zachowuje swoje wymagane właściwości.
– 100g awokado dostarcza organizmowi 160 kcal, a jedna średnia sztuka waży 140g.
W porządku, ale w jaki sposób konkretnie awokado przyczynia się do poprawienia stanu zdrowia naszego organizmu? Jakie narządy mogą w szczególności skorzystać na wprowadzeniu przez nas do jadłospisu tego owocu o szerokim zastosowaniu?
Masz wątpliwości dietetyczne? Zadaj pytanie dietetykowi Stowarzyszenia Spożywo >>
– Zawartość błonnika w awokado wspomaga pracę układu pokarmowego i pomaga w przesuwaniu treści pokarmowej przez jelita. Ponadto smaczliwka
stymuluje wydzielanie soków trawiennych, przez to trawienie przebiega wydajniej. Spożycie awokado w codziennej diecie pozwala na zredukowanie przykrych dolegliwości, takich jak biegunka i zaparcia.
– Smaczliwka jest źródłem flawonoidów, które działają antybakteryjnie w jamie ustnej. Brzydki zapach z ust często jest wynikiem problemów trawiennych. Biorąc pod uwagę także poprzedni podpunkt, warto wprowadzić awokado do jadłospisu w celu prewencji oraz zredukowania „brzydkiego oddechu”, czyli halitozy.
– Smaczliwka to dobre remedium na suchą skórę, a także wypadające włosy i słabe paznokcie. To dzięki zawartości witamin A, E, D, a także dużej ilości kwasów tłuszczowych, które wzmacniają błony komórkowe komórek skóry. Ponadto beta-karoten i likopen mogą spowodować, że skóra nabierze pięknego, oliwkowego blasku. Warto wspomnieć, że naturalny olej z awokado zawiera 4-12 SPF i nałożony na skórę chroni przed promieniami UVB.
– Kolejne z grupy barwników zawartych w awokado – karotenoidy: luteina i zeaksantyna – wpływają ochronnie na tkanki budujące narząd wzroku. Najczęściej schorzenia związane ze zmysłem widzenia spowodowane są obecnością i działaniem wolnych rodników, natomiast wspomniane składniki odżywcze potrafią uporać się z tymi nieproszonymi gośćmi.
– Beta-sitosterol będący składnikiem smaczliwki działa korzystnie w kwestii układu krążenia. Badania wskazują, że spożycie awokado wpływa na polepszenie profilu lipidowego, a tym samym redukuje ryzyko powstawania skrzepów we krwi oraz rozwoju miażdżycy. Beta-sitosterol współdziała tu z potasem, który znany jest ze swojego działania rozkurczowego wobec ścian naczyń krwionośnych.
– Awokado może zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory. To dzięki zawartości karotenoidów, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz glutationu – antyoksydantu o właściwościach przeciwzapalnych.
Czy awokado jest dla każdego?
Zdarza się, że występuje nadwrażliwość na pewne składniki smaczliwki. Wówczas możemy doświadczać bólów migrenowych i związanych z nimi mdłości. Należy uważnie obserwować organizm, natomiast awokado jest produktem bezpiecznym do spożycia w przypadku większości schorzeń.
Źródła:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28393409
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3664913/
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17500188
[4] https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/health-benefits-of-avocado.html