Jeśli słyszałeś o stresie oksydacyjnym i interesuje Cię zapobieganie temu problemowi, zainteresuj się glutationem!
Czym jest glutation i za co odpowiada
Jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy w naszym organizmie jest związek zwany glutationem. Niszczy on szkodliwe wolne rodniki, wspomaga również metabolizm metali ciężkich, które przyswajamy z pożywienia i powietrza (np. ołowiu, rtęci, arsenu). Ma zdolność do wiązania i neutralizacji niebezpiecznych jonów metali, niektórych leków, toksyn oraz pestycydów. Opóźnia także proces starzenia i wspomaga układ immunologiczny. Zaburzenia w funkcjonowaniu glutationu mają ogromne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jednak komórki naszego organizmu są w stanie syntetyzować glutation z aminokwasów, takich jak glutaminian, cysteina oraz glicyna.
Dwie formy glutationu
Według najnowszych badań, glutation może odgrywać o wiele większą rolę niż się spodziewamy. Występuje on w organizmie w 2 formach: utlenionej oraz zredukowanej. Jego aktywność biologiczna opiera się na formie zredukowanej, która może w każdej chwili utlenić się, neutralizując tym samym wolne rodniki, czyli toksyny. Intensywny wysiłek fizyczny lub choroby powodują obniżenie stężenia formy zredukowanej glutationu, co zmniejsza wydajność procesów detoksykacji.
Masz wątpliwości dietetyczne? Zadaj pytanie dietetykowi Stowarzyszenia Spożywo >>
Suplementacja glutationu
Na temat suplementacji glutationu prowadzone są obecnie szeroko zakrojone badania kliniczne. Należy pamiętać, że ten związek, nawet w formie zredukowanej, nie przechodzi przez błony komórkowe, co oznacza, że nie będzie aktywny biologicznie. Formą, którą należy suplementować, jest glutation zestryfikowany, który metabolizowany jest w komórkach do zredukowanej, aktywnej formy glutationu. Dlatego zawsze należy sprawdzać skład przyjmowanego suplementu.
Negatywne skutki suplementacji
Warto jednak wiedzieć, że zaobserwowano również negatywne skutki suplementacji glutationu, jak np. oporność na leki (w przypadku podawania chemioterapii). Produktem metabolizmu suplementu są także toksyczne alkohole, które w dużych ilościach mogą szkodzić. Najrozsądniej jest zwiększać pulę glutationu przy użyciu metod naturalnych. Utleniony glutation może powrócić do formy zredukowanej dzięki przemianom enzymatycznym lub nieenzymatycznym. Procesy te zależą w głównej mierze od dostępności pełnowartościowego białka, selenu oraz wit. B2, a także kwasu alfa-liponowego. Zatem, by zwiększyć podaż glutationu, warto spożywać więcej produktów takich jak awokado, brokuły, brukselka, szparagi, kapusta, cebula i czosnek, a także używać kurkumy do przyprawiania dań.
Źródło: Anna Bilska, Agata Kryczyk, Lidia Włodek. The different aspects of the biological role of glutathione. Postepy Hig Med Dosw. (online), 2007; 61: 438-453