Podstawy zdrowego gotowania – obróbka termiczna

Kiedy decydujesz się na zdrową kuchnię, istotne jest ograniczenie smażenia. Staraj się wybrać taką obróbkę termiczną, która da posiłek mniej tłusty, lekkostrawny, ale też smaczny.

1. Jedzenie na surowo. Wiele warzyw, które tradycyjnie gotujemy, jest jadalna także na surowo. Warto wybierać tę formę szczególnie w przypadku produktów bogatych we wrażliwe na wysoką temperaturę witaminy i przeciwutleniacze. Podczas podgrzewania zawartość tych związków znacznie spada, co zmniejsza wartość odżywczą dania. Dodatkowo, długotrwałe gotowanie zwiększa indeks glikemiczny wielu warzyw i owoców. Jeśli więc decydujesz się na gotowanie lub inny rodzaj obróbki cieplnej, rób to możliwie jak najkrócej.

2. Gotowanie w wodzie. Metoda niezwykle prosta, jednak warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jeżeli gotując, chcemy uzyskać wywar (np. do zupy), produkty wkładamy do wody zimnej. W ten sposób więcej substancji z produktu zostanie uwolnionych do wody. Jeżeli gotujemy coś, co później chcemy zjeść (np. mięso, rybę lub warzywa), to lepiej wrzucić je do wody już wrzącej. W taki sposób powierzchnia produktu szybko się zetnie i substancje nie będą w tak dużym stopniu uwalniane do wody. Jeżeli chcemy kontrolować ilość spożywanej soli, produkty gotowane solimy po wyjęciu ich z wody

Szukasz sposobu na zdrowe posiłki? Zadaj pytanie dietetykowi Stowarzyszenia Spożywo >>

3. Gotowanie na parze. Jeżeli posiłki gotowane nie przypadły ci do gustu, spróbuj gotowania na parze. W porównaniu z tradycyjnym gotowaniem, takie dania zachowają więcej smaku i aromatu. Dodatkową przewagą, jest to, że wszystkie substancje odżywcze pozostaną w produkcie. Jeżeli korzystasz ze sprzętu, który pozwoli na piętrowe układanie produktów, pamiętaj, że mięso i ryby zawsze układamy na samym dole, a warzywa wyżej.

4. Duszenie. Duszenie to metoda gotowania, gdzie produkt obsmaża się krótko, a następnie gotuje na niewielkiej ilości wody pod przykryciem. Można również ominąć obsmażanie i do wody dodać niewielką ilość tłuszczu i gotować pod przykryciem. Oczywiście zdrowszym wyborem będzie ta druga opcja. Jeżeli dusimy mięso lub rybę, warto od razu do duszenia dodać pokrojone warzywa i przyprawy, wtedy uzyskamy aromatyczny sos.

5. Pieczenie. Przygotowując potrawy pieczone dopilnujmy, aby na powierzchni pieczonej potrawy nie pojawiała się ciemna spalenizna. Przy zbyt mocnym zapiekaniu w na powierzchni produktu mogą powstać substancje, które będą miały negatywny wpływ na zdrowie. Prostym sposobem na “odchudzenie” potrawy jest wykorzystanie do pieczenia folii aluminiowej. Taka folia nie powinna jednak mieć bezpośredniego kontaktu z żywnością. Porównywalny efekt osiągniesz wykorzystując papier do pieczenia. Alternatywą są rękawy do pieczenia i naczynia żaroodporne.