Kontekst
Naszym głównym celem jest edukacja żywieniowa – bo widzimy, że w tej dziedzinie brak rzetelnej wiedzy. W polskim społeczeństwie rośnie potrzeba dbania o właściwe odżywianie i zdrowie, choć rzadko tak naprawdę wiemy, jak o nie dbać. W mediach pojawia się bardzo dużo różnych, często sprzecznych, publikacji i opracowań na temat diety. Zwłaszcza w internecie, gdzie kontrola nad jakością merytoryczną treści jest utrudniona – a internet dla bardzo wielu staje się podstawowym źródłem wiedzy.
Rozrost populacji, a co za tym idzie, zapotrzebowanie na żywność w dużych ilościach oraz standardy jej produkcji prowadzą do znacznego spadku jakości produktów dostępnych na półkach sklepowych. Natomiast sama świadomość problemu i nowe trendy w odżywianiu dają pole do wprowadzania na rynek artykułów pod szyldem „bio” i „eko”, które niekoniecznie muszą być lepsze od innych. Codziennie stykamy się z informacjami sponsorowanymi przez producentów żywności i suplementów diety, które nie zawsze stoją w zgodzie z aktualnymi badaniami i naukową wiedzą. Ogółem – brakuje jasnych wskazówek postępowania, a weryfikacja jakości produktów jest coraz trudniejsza. To wszystko przyczynia się do powstawania złych nawyków żywieniowych, które powtarzane w dobrej wierze, stają się źródłem problemów zdrowotnych.
Bardzo istotnym wątkiem są choroby dietozależne – na które według różnych danych statystycznych może na cierpieć aż 30% całego społeczeństwa w Polsce. Chorzy wymagają szczególnej opieki i przykładania uwagi do jadłospisu, a lekarze nie dysponują zasobami czasowymi, by pomagać chorym w układaniu diety. Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje konsultacji dietetyka w większości chorób, choć jego porada jest pacjentowi niezbędna. Prywatne wizyty to wysoki koszt, dlatego chorzy nierzadko szukają wiedzy w internecie, co widać choćby po dużej popularności grup dyskusyjnych poświęconych chorobom dietozależnym. Internet, poza wspomnianą już wielością informacji, nie zastąpi indywidualnego podejścia, jakie daje pacjentowi opieka specjalisty.
Kim jesteśmy?
Spożywo to społeczność pasjonatów zdrowia. Wiemy, że właściwe odżywianie ma wpływ na dobrostan człowieka. Nazywamy się edukatorami i informatorami. Posiadaną i zdobywaną wiedzą dzielimy się z innymi wszystkimi dostępnymi kanałami komunikacji.
Naszą społeczność tworzą dyplomowani dietetycy oraz wykładowcy, studenci dietetyki i technologii żywienia człowieka, a także aktywiści i wolontariusze. Współpracujemy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, który czuwa nad merytoryczną wartością i naukową poprawnością publikowanych przez nas treści. Naszym założeniem jest poszukiwanie sprawdzonej wiedzy. W odróżnieniu do alternatywnych metod terapii, skupiamy się na medycynie bazującej na dowodach naukowych.
Co chcemy osiągnąć?
Jednym słowem: pomagać – przez wskazywanie konsumentom właściwej drogi w codziennych wyborach związanych z dietą. Nasze działania edukacyjne adresujemy zarówno do zdrowych, pragnących poprawić swój jadłospis, jak i do osób chorych, dotkniętych chorobami dietozależnymi, których posiłki wymagają specjalnej uwagi. Pragniemy weryfikować panujące przekonania co do żywienia, promować produkty wysokiej jakości, w miejsce natłoku informacji zaoferować konkretną i rzetelną wiedzę w łatwo przyswajalnej formie. Planujemy ułatwić odbiorcom naszych działań dostęp do ekspertów i ułatwić odbiór ich wiedzy. Po wtóre, chcemy nieco zmienić dyskurs: przez podkreślenie roli, jaką właściwe żywienie ma w zdrowym trybie życia oraz jak pomocny w codziennym życiu jest zawód dietetyka. Pragniemy zwrócić uwagę szerszej grupy odbiorców na ważkość tematu właściwego żywienia, które płynie z indywidualnego podejścia do pacjenta, a nie z “uniwersalnych” przesłanek z internetu.
Jak chcemy to osiągnąć?
Trzonem działalności Stowarzyszenia jest działalność edukacyjna przez portal spozywo.pl oraz konsultacje dietetyczne dla pacjentów. Za pośrednictwem konsultacji realizujemy postulat zindywidualizowanego podejścia do pacjenta. Ponadto wykorzystujemy kanały własne do promocji przygotowanych przez nas opracowań i w ten sposób dzielimy się naukową wiedzą – na naszym blogu, Facebooku i Instagramie. Wydajemy książkę będącą przystępnym i rzetelnym poradnikiem o zdrowym odżywianiu. Organizujemy eventy – szkolenia, wykłady i spotkania. Edukujemy na nich potencjalnych beneficjentów naszej działalności, ale także podnosimy kompetencje specjalistów, by w lepszy sposób pomagali tym pierwszym.
Oprócz lokalnych eventów jesteśmy partnerem w ogólnopolskich konferencjach poświęconych żywieniu – promujemy ważne wydarzenia i publikujemy relacje z nich dla szerszego grona odbiorców. Spożywo jest swego rodzaju pomostem, dzięki któremu pomoc i wiedza ekspertów będzie płynąć do pacjentów – beneficjentom ułatwiamy kontakt ze specjalistą, a tym drugim możliwość rozwoju i praktyki. Będziemy stale doskonalić i rozwijać swoje zaplecze personalne, a także kompetencje – czego gwarantem jest współpraca z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym oraz innymi NGO, lekarzami, mediami.