Fenkuł, czyli koper włoski

Fenkuł – jednych zachwyca, innych odrzuca ze względu na charakterystyczny, anyżkowy posmak. Zazwyczaj stosuje się go jako przyprawę oraz w ziołolecznictwie. Ma on jednak więcej do zaoferowania i może zagościć na Waszych talerzach jako składnik wielu potraw.

Fenkuł należy do rodziny selerowatych. Zasadniczo jeść możemy całą roślinę: zarówno bulwę i zielone łodygi, jak i drobne pierzaste listki, nasiona, kwiatostany i owoce.

Stosuje się go w medycynie w szerokim zakresie. Działa pozytywnie na dolegliwości związane z układem trawiennym, endokrynnym, rozrodczym i oddechowym. Najbardziej widocznym, dobrze zbadanymi efektami są antybakteryjne i przeciwutleniające działanie olejku eterycznego kopru włoskiego. To za sprawą rutyny, kwercetyny, lotnych związków, flawonoidów i związków fenolowych. Jest także bogaty w witaminy A, E, K, C, B1, kwas foliowy, potas i kwas pantotenowy. Ma dużo błonnika i pomaga obniżyć poziom cholesterolu.

Masz wątpliwości dietetyczne? Zadaj pytanie dietetykowi Stowarzyszenia Spożywo >>

Surowy fenkuł dobrze sprawdzi się w sałatkach. Bulwy można także poddać obróbce cieplnej: gotować, smażyć, dusić, piec lub grillować. Łodygi kopru wzbogacą smak zup i sosów, a konfitura z kopru włoskiego będzie idealnie pasować do pieczonego mięsa.

Źródło: S. B. Badgujar, V. V. Patel, A. H. Bandivdekar. Foeniculum vulgare Mill: A Review of Its Botany, Phytochemistry, Pharmacology, Contemporary Application, and Toxicology,BioMed Research International, 2014, Aug 3.