Magazynowanie żywności, to ważna kwestia, którą chcemy dziś poruszyć ze względu na kwarantannę wywołaną pandemią koronawirusa. Żywność, którą spożywamy, powinna być pełnowartościowa oraz bezpieczna tj. wolna od zanieczyszczeń różnego pochodzenia, zagrażających naszemu zdrowiu. Jeżeli producent i dostawca żywności przestrzegali zasad, do których zobowiązują ich obligatoryjne systemy jakości, to na półki sklepowe powinna trafić właśnie taka żywność.
Konsument również ma wpływ na jakość produktów spożywczych, poprzez zapewnienie właściwych warunków ich przechowywania, co będzie zapobiegać jej psuciu (np. jełczenie, pleśnienie, skażenie mikrobiologiczne). Zachowanie świeżości i tym samym bezpieczeństwa żywności można zapewnić przez właściwe przechowywanie produktów! Pamiętaj, że każdy produkt spożywczy posiada indywidualne cechy, które warunkują sposób przechowywania.
1. Żywność w lodówce przechowuj zawiniętą w papier lub zamknięty pojemnik przeznaczony do kontaktu z żywnością.
2. Stosuj zasadę to, co kupiłeś jak o pierwsze – zjedz jako pierwsze (FIFO – First In, First Out) – zapobiega to marnowaniu żywności i pomaga w bezpiecznym magazynowaniu żywności.
3. Pamiętaj, aby nie gotować kasz/ryżu w plastikowych woreczkach – przez wylewaną wodę tracone są wartości odżywcze. Takie produkty gotujemy na sypko, w stosunku 1 miarka kasz y do 2 miarek wody (tzn. na połowę szklanki kaszy przypada szklanka wody).
4. Stosuj się do wskazówek umieszczonych na etykiecie – producent ma obowiązek umieścić na produkcie informacje o sposobie przechowywania (np. jak przechowywać produkt przed i po otwarciu).
5. Zwracaj uwagę na wygląd i zapach żywności. Przy magazynowaniu żywności ważne aby wszystko, co wygląda lub pachnie podejrzanie, powinno zostać wyrzucone.
Jeżeli nawet na nie wielkiej części produktu zauważysz pleśń – niezwłocznie wyrzuć ten produkt. Zarodniki pleśni, nawet jeśli ich nie widać znajdują się już w całym produkcie, więc jego zjedzenie zwiększy ryzyko zatrucia pokarmowego.
6. Pamiętaj, aby regularnie rozmrażać i myć lodówkę oraz zamrażarkę – nagromadzenie lodu zmniejsza wydajność tych urządzeń. W lodówce nie należy umieszczać żywności gorącej – może podnieść to temperaturę lodówki. Pamiętaj, że bezpieczna temperatura w lodówce wynosi <4-5º C.
7. Nie bój się mrozić żywności – żywność zamrożona zachowuje swoje wartości. Pamiętaj jednak, aby nigdy ponownie nie zamrażać tego samego produktu! Bezpieczna temperatura, jaka po winna być w zamrażarce, wynosi -18º C. Najbezpieczniejszym sposobem ro zmrażania żywności jest ro zmrażanie w lodówce. Po rozmrożeniu produktu należy go zjeść lub ugotować w ciągu doby.
Nigdy nie zamrażaj żywności po upływie terminu ważności produktu – taki produkt nie będzie już bezpieczny do spożycia.
5 zasad bezpieczeństwa i magazynowanie żywności wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
1. Zachowuj czystość – myj ręce i dbaj o zachowanie odpowiedniego porządku w trakcie gotowania.
2. Rozdzielaj produkty surowe od gotowych do spożycia – pamiętaj, że podczas przygotowywania surowego mięsa i ryb należy używać oddzielnych sprzętów kuchennych. Produkty te produkty przechowuj w oddzielnych i zamkniętych pojemnikach na dolnej półce lodówki – unikanie kontaktu gotowych potraw z surowym produktem.
3. Stosuj prawidłową obróbkę termiczną – odpowiednia obróbka termiczna może wyeliminować większość niebezpiecznych mikroorganizmów.
4. Przechowuj żywność w odpowiedniej temperaturze – gotowe dania i łatwo psujące się produkty przechowuj w lodówce. Pamiętaj, że gotowe dania powinny znaleźć się w lodówce w ciągu 2 godzin.
5. Używaj świeżej, bezpiecznej wody i żywności – pamiętaj, aby przed spożyciem warzyw i owoców dokładnie je umyć. Wybieraj produkty przygotowane w sposób bezpieczny do spożycia np. mleko pasteryzowane.