Dlaczego warto jeść buraki?
Burak jest znanym i lubianym produktem. Często pojawia się na talerzu współczesnego Polaka. Dzięki jego właściwościom uznawany jest często za tzw. żywność funkcjonalną – co oznacza, że oprócz wartości żywieniowej wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie. Już w starożytności wykorzystywano jego lecznicze właściwości. Dla Rzymian był po prostu lekiem. Współcześnie wiemy, że wiele związków zawartych w burakach ma udowodnione działanie prozdrowotne.
Najczęstszą formą podawania buraka jest ugotowana lub upieczona bulwa. Można go także wykorzystywać na surowo: do robienia domowych soków lub jako dodatek do sałatek. Popularną potrawą są kiszonki z buraka oraz zupy, takie jak barszcz czerwony, krem z buraka, chłodnik. Starte buraki można także dodawać do ciast, by nadać im wilgotność. Buraki są także źródłem naturalnego barwnika, betaniny, czyli czerwieni buraczanej – znajdziecie ją na opakowaniach pod symbolem E162. Sezon na buraki trwa od sierpnia do lutego, a przez pozostałe miesiące bulwy można przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
Masz wątpliwości dietetyczne? Zadaj pytanie dietetykowi Stowarzyszenia Spożywo >>
5 powodów, dla których warto jeść buraki:
1. Regulują ciśnienie tętnicze. Zawarte w nich azotany rozszerzają naczynia krwionośne i usprawniają przepływ krwi.
2. Są bogatym źródłem witamin. Zawierają znaczne ilości witaminy C i karotenoidów. Witaminy te należą do przeciwutleniaczy, które usuwają wolne rodniki z organizmu i mają działanie przeciwnowotworowe.
3. Zawierają barwniki zwane betalainami, które nie tylko nadają ładny kolor, ale ponadto mają silne działanie antyoksydacyjne. Ograniczają działanie wolnych rodników w organizmie, działają przeciwzapalnie i ograniczają rozwój chorób.
4. Mogą spowalniać procesy starzenia się. Związki przeciwutleniające ograniczają starzenie się komórek w organizmie, w tym tych budujących skórę.
5. Sok z buraka dla osób aktywnych fizycznie. Spożycie soku z buraka pozytywnie wpływa na siłę mięśni i poprawia wydolność fizyczną, dzięki czemu może pomóc osiągnąć lepsze wyniki sportowe. Należy jednak uważać, ponieważ u niektórych osób sok z surowych buraków może mieć działanie przeczyszczające.
Czy buraki są dobre dla każdego?
Buraki, szczególnie gotowane, mają wysoki indeks glikemiczny, dlatego osoby, które mają problemy z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru we krwi powinny ich unikać. Nie są także wskazane dla chorych z kamicą nerkową (szczawianowo-wapniową).
Prosta sałatka z pieczonym burakiem.
Porcja dla 2 osób.
Składniki
– 3 małe buraki
– 100 g grubej kaszy np. jęczmiennej
– 80 g (4 łyżki) ugotowanej ciecierzycy/ opcjonalnie ciecierzycy z puszki
– pół dużego pęczka pietruszki
– 1 cebulka szalotka
– 1 ząbek czosnku
– 2 łyżeczki oleju roślinnego
Przyprawy:
Sól, pieprz, kmin rzymski, majeranek, sok z cytryny
Sposób przygotowania
1. Buraki umyć, obrać i pokroić w kostkę
2. W miseczce wymieszać buraczki z łyżeczką oleju i przyprawami. Odstawić.
3. Kaszę ugotować w osolonej wodzie i ostudzić.
4. Buraki przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i piec w 200 st. przez około 25-30 min.
5. Pietruszkę drobno poszatkować, dodać do kaszy i wymieszać z łyżeczką oliwy i odrobiną soku z cytryny.
6. Na talerzu ułożyć kaszę z dodatkami, na wierzchu ułożyć ciecierzycę i upieczonego buraka. Gotowe!
Źródła:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23751216
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4425174/
[3] https://www.runnersworld.com/sweat-science/beet-juice-how-much-and-when